Rostuck
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Grub's guide

In jos 
AutorMesaj
Muflă
Her Tyranny
Muflă


Mesaje : 3459
Grist : 184
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 29
Localizare : Bucureşti
Patron troll : Terezi Pyrope

Grub's guide Empty
MesajSubiect: Grub's guide   Grub's guide Icon_minitimeMar Iun 26, 2012 2:13 am

'kay, pentru că e 12 noaptea, n-am ce face şi se pare că unii au nevoie [see this] o să torn tutorialele.

Profilul
Sub banner sunt câteva link-uri. "Acasă", "Calendar", "FAQ", "Căutare" blablabla. N-ai cum să nu le vezi. Dai click pe profil şi te duce la o pagină de unde poţi să-ţi schimbi numele, sexul etc. şi să adaugi diverse informaţii despre tine, gen chumhandle-ul (dacă-l ai), ce faci în fandom, dacă ai un fantroll poţi să-l pui (merge BBCode, da' ar fi fain să bagi prezentarea-n spoiler ca să nu ne sângereze monitoru'). În fine. Asta-i pagina de informaţii. Ar trebui să vezi pe undeva ceva-n genu' ăsta:
Informaţii | Preferinţe | Semnătură | Avatar | Prieten sau persoană ignorată | Subiecte monitorizate | Favorite
Whoa, look at that, tocmai te-ai prins cum se schimbă semnătura şi avatarul. Îmi asum că celorlalte nu le-ai dat prea multă atenţie, deci hai să vedem ce naiba fac.
  • Preferinţe
    Primeşti mail-uri în prostie de fiecare dată când postează cineva? Pe undeva scrie "Anunţă-mă întotdeauna de răspunsurile primite". Acolo-i buba, trebuie doar să bifezi "Nu". Tot aşa cu PM-urile and other shit. Tot de-aici se rezolvă problema dacă nu ţi se vede semnătura.
  • Prieten sau persoană ignorată
    O chestie care n-are sens după părerea mea, da' bine, fie. Aici adaugi prieteni (tot aici se strâng request-urile) sau bagi indivizi la "persoane ignorate". Nu mă întreba ce se-ntâmplă când îi bagi la persoane ignorate că n-am idee.
  • Subiecte monitorizate
    Well, this page is a bitch. Probabil ai deja vreo 20 de topicuri la ea şi inbox-ul plin cu mail-uri inutile. Bifează tot, dă pe "Nu mai supraveghea subiectele selectate" şi uite-aşa sănătatea ta mentală e salvată. You're welcome.


Nume colorat
Scrollează-n josul forumului. Aşa. Probabil ai văzut deja [ John ], [ Rose ], [ Dave ] etc. pentru că eşti un muritor de rând şi culorile-ţi iau ochii. D-acolo şi-au făcut diverşi useri numele colorate. Dacă vrei şi tu dai request şi aştepţi până m-oi îndura eu să îmi verific mail-ul că intru pe ID-ul ăla din an în Paşti şi ţi-a fost ruşine să m-anunţi prin PM pentru că sunt un monstru care mănâncă prepuţuri de fecioare saaaaaaaau. Sau. Îmi dai un afurisit de PM şi te bag direct. Dacă vrei şi "scris d-ăla sub nume". Adică rank. Se rezolvă tot prin PM.

Formatare/BBCode
Aici înveţi cum să pui imagini, scrii colorat, şi alte chichiţe.

Cod:
[b]Bold[/b]

[i]Italic[/i]

[u]Underline[/u]

[strike]Strike[/strike]
Bold

Italic

Underline

Strike

Cod:
[size=20]Huge-ass text[/size]

[color=red]Poţi să scrii cu numele culorii[/color]

[color=#330066]Poţi să scrii cu codul hexadecimal (caută pe Google "hexadecimal codes")[/color]

[font=Comic Sans Ms]Poţi să schimbi fontul, deşi aş prefera să nu scrii în Comic Sans ca ultimul cocalar[/font]
Huge-ass text

Poţi să scrii cu numele culorii

Poţi să scrii cu codul hexadecimal (caută pe Google "hexadecimal codes")

Poţi să schimbi fontul, deşi aş prefera să nu scrii în Comic Sans ca ultimul cocalar

Cod:
[list]
[*]Poţi să faci o listă
[*]Uite-aşa
[*]Random text
[/list]

[url=http://rostuck.forumgratuit.ro]Poţi să faci şi clickable text, da' fii băiat de treabă şi arată cumva că se poate da click pe el ca să nu ne scape. Un underline presupun c-ar fi de-ajuns.[/url]

Poţi să pui imagini aşa:
[img]http://i.imgur.com/qVD7I.png[/img]
  • Poţi să faci o listă
  • Uite-aşa
  • Random text
Poţi să faci şi clickable text, da' fii băiat de treabă şi arată cumva că se poate da click pe el ca să nu ne scape. Un underline presupun c-ar fi de-ajuns.

Poţi să pui imagini aşa:
Grub's guide QVD7I

Cod:
[spoiler]Ăsta-i un spoiler[/spoiler]

[quote]Ăsta-i un citat[/quote]
Spoiler:

Citat :
Ăsta-i un citat

Cod:
Sau poţi să faci combinaţii tâmpite gen text verde tăiat cu roşu şi subliniat cu albastru, o imagine care duce la un link într-un spoiler şi citate fără sens, totul într-o listă. Şi centrat.
[center][list][*][color=red][strike][color=blue][u][color=green]like I said...[/color][/u][/color][/strike][/color]
[*][spoiler][url=http://puleti.forumgratuit.ro][img]http://i.imgur.com/qVD7I.png[/img][/url][/spoiler]
[*][quote][i]Alifie de sfârcuri[/i][/quote][/list][/center]
Sau poţi să faci combinaţii tâmpite gen text verde tăiat cu roşu şi subliniat cu albastru, o imagine care duce la un link într-un spoiler şi citate fără sens, totul într-o listă. Şi centrat.
  • like I said...
  • Spoiler:
  • Citat :
    Alifie de sfârcuri

Cod:
Also, shipping walls.
[table border="1"]
[tr] [td] [/td] [td]Gheorghe[/td] [td]Vasile[/td] [td]Miţa[/td] [td]Gigel[/td] [/tr]

[tr] [td]Gheorghe[/td] [td]Gheorghe[/td] [td][color=#c39797]♦[/color][/td] [td][color=#bf0000]♥[/color][/td] [td][color=#3a3a3a]♠[/color][/td] [/tr]

[tr] [td]Vasile[/td] [td][color=#c39797]♦[/color][/td] [td]Vasile[/td] [td] [/td] [td] [/td] [/tr]

[tr] [td]Miţa[/td] [td][color=#bf0000]♥[/color][/td] [td] [/td] [td]Miţa[/td] [td][color=#c39797]♦[/color][/td] [/tr]

[tr] [td]Gigel[/td] [td][color=#3a3a3a]♠[/color][/td] [td] [/td] [td][color=#c39797]♦[/color][/td] [td]Gigel[/td] [/tr]
[/table]
Also, shipping walls.
Gheorghe Vasile Miţa Gigel
Gheorghe Gheorghe
Vasile Vasile
Miţa Miţa
Gigel Gigel

Scris pentru RP
Biiine Muflă, da' cum scriem ca copiii, trollii etc.? D:
Well, există două căi de a face asta:
  • The hard way, când te foloseşti de BBCode
    Cod:
    [b][font=Courier New][color=#a1a100]TA: iif you cant fiigure 2hiit out by fuckiing around you dont belong near computer2[/color][/font][/b]
    Bold, Courier New ca font şi codul culorii, care se poate găsi aici http://rostuck.forumgratuit.ro/t14-color-codes-pentru-trolli-si-copii
    TA: iif you cant fiigure 2hiit out by fuckiing around you dont belong near computer2
    Bold, Courier New ca font şi codul culorii, care se poate găsi aici https://rostuck.forumgratuit.ro/t14-color-codes-pentru-trolli-si-copii
  • Ooor, the easy way. Cu tag-uri care merg prin cenzură.
    (sollux) TA: iif you cant fiigure 2hiit out by fuckiing around you dont belong near computer2 (/end)
    Doar înlocuieşte parantezele rotunde cu paranteze pătrate şi lasă spaţii între ele şi text şşşi ar trebui să se vadă aşa:
    TA: iif you cant fiigure 2hiit out by fuckiing around you dont belong near computer2
    Da, merge chestiuţa cu (/end) la fiecare plod/troll/cherub/whatever, pentru că ar fi fost o tâmpenie să fac 34297367 tag-uri gen (/dave), (/jade), (/calliope) etc. când au toate acelaşi afurisit de cod.


Annnnd *stretches* that's pretty much it. Probabil o să mai adaug şi nişte chestiuţe despre Pesterchum. But not now.
Sus In jos
 
Grub's guide
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Rostuck :: Newbs' place-
Mergi direct la: